Nowości  Obserwatoria astronomiczne    
 


Obserwatoria astronomiczne > Szczecinek

Szczecinek

Stare obserwatorium astronomiczne


Stare obserwatorium astronomiczne zbudowane przez Adama Giedrysa na dachu kamienicy (grafika: obserwatoriaastronomiczne.pl (C))

Obserwatorium astronomiczne w Szczecinku zbudował przed kilkudziesięcioma laty pasjonat astronomii Adam Giedrys. Zbudował on je na dachu kamienicy w której mieszkał przy ulicy Kościuszki.

Kilka lat temu zamontowano w obserwatorium nową kopułę, jednakże od kilku lat nie można z niego korzystać w powodu problemów w lokalną wspólnotą mieszkaniową.

Nowe obserwatorium astronomiczne

Obecnie Urząd Miasta w Szczecinku rozpoczął działania, aby na rolę nowego obserwatorium astronomicznego zaadoptować ponad 100 letnią wieżę ciśnień.


Zabytkowa wieża ciśnień, która ma być zaadopotowana na nowe obserwatorium, znajduje się na Wzgórzu Św. Jerzego przy rondzie niedaleko centrum miasta (grafika: obserwatoriaastronomiczne.pl (C))

Na szczycie wieży ciśnień znaleźć się ma kopuła i taras widokowy. Pod obrotową kopułą znajdować się będzie główny teleskop astronomiczny w pomieszczeniu obserwacyjnym, zaś zewnętrzny taras wyposażony będzie w miejsca do montażu teleskopów przenośnych.

Obserwacje nieba odbywać się będą nie tylko na szczycie wieży, ale będę to także zdalnie przez Internet.

Obserwatorium posiadać ma także pomieszczenie wykonane jako planetarium, pracownię dydaktyczną i salę konferencyjno-wykładową. Dzięki niej dobywać się będą mogły spotkania, pokazy multimedialne, projekcje filmowe, wykłady popularnonaukowe połączone z pokazami nocego nieba i Słońca.

W nowym obserwatorium odbywać się mają lekcje astronomii przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i liceum. Mieć miejsce mają mieć także zajęcia istniejącego w Szczecinku od kilkudziesiąciu lat koła astronomicznego i zajęcia otwarte dla wszystkich miłośników astronomii.

Obserwatoria astronomiczne na serwisach społecznościowych: